Sporting Achievements

JULY 2015 – Intermediate Boys Athletics team 3rd in the NATIONAL ATHLETICS FINAL
“Best Comprehensive School in the land” – Evening Echo

RECENT INTERNATIONAL HONOURS:
Jessica Judd – Represented Great Britain in athletics and England in the Commonwealth Games
Max Crumpton – Plays in the Rugby Championship for Bristol. Represented England Rugby in U16 and U20 age groups
Matthew Hamilton – Great Britain T47 class 400m athletics Advanced Apprenticeship in Sporting Excellence(AASE-Level)
GB Track Cycling Elite squad
Rebecca Griffin – GB Para-Archery – GB Talent Confirmantion
Kiera Tippett – Great Britain Biathlon
Ted Smith – Southend United and England U18 Football
Reece Ward Yr9 – Karate World Champion

PREVIOUS STUDENTS SUCCESS
Jackson Wray – Over 100 games for Saracens in the English Premiership Capped every level for England except full honours.
Dan Henderson – World Champion Sailing
Kostas Dellas – World Champion Karate
Amanda Parker – World Champion Trampolining
Gianni Frankis – Great Britain Athletics – 110m hurdles
Daniel Legg – Swedish National Rugby Team

FORMER STUDENTS AT PROFESSIONAL Clubs:
Ross Johnson – Southend United U18 Captain
Bradley Confrey – Bristol Rovers
Mark Williams – Southend United Strength and Conditioning coach. Responsible for the fitness of the players who won promotion into Division 1.

Many Current County Representatives Including:
Louie Hay – Athletics
Poppy Douglas – Athletics
Joe Hall – Athletics
Parama Obi – Athletics
Amelia Farmer – Tennis
Henry Taylor – Rugby
Ysobel Lush – Golf
Lukas Volk – Basketball
Josie Skinner – Archery
Jac Sexton – Rugby and Cricket
Ellen Taylor – Basketball
Owen McLaughlin – Hockey
Bethany Haste – Golf
Oliver Ablethorpe – Rugby
Maddie Dyer – Netball
Maddy Bourne – Athletics 100m
Albert Wilton – Football
Henry Taylor – Golf
Henry Kiely – Rugby (Saracens Academy)
Jessica Hanlon – Golf
George Cox – Football
Niamh Smith – Cross Country
Claudia Ball – Cricket
Adam Liddell – Athletics – Triple Jump
Kiera Tippett – Cross Country and Athletics
Joe Harris Trampolining.
Nicole Cooksley – Hockey
Elizabeth McGlynn – Hockey
Christopher Janes – Basketball

COUNTY SUCCESS:
Year 9 Basketball Champions
Year 10 Basketball Champions
Year 8 boys county champions golf
U16 Girls Football 3 years in a row

Competitions entered
RUGBY
U13 Rosslyn Park National Rugby 7s
U16 Rosslyn Park National Rugby 7s
U18 National Nat West Rugby Competition
U15 National Nat West Rugby Competition

NATIONAL COMPETITIONS:
RUGBY, FOOTBALL (BOYS AND GIRLS), CROSS COUNTRY, ATHLETICS, GOLF.

COUNTY COMPETITIONS
All years U12-U18 County Competitions in:
RUGBY, FOOTBALL (BOYS AND GIRLS), BASKETBALL, ATHLETICS, GOLF, CROSS COUNTRY, CRICKET, NETBALL, HOCKEY

NATIONAL COMPETITION SUCCESS
U19 Girls Football runners up
National Athletics finalists 2012 Junior Girls (3rd) Intermediate Boys (7th)
National Athletics finalists 2013 Intermediate Girls (3rd)
National Athletics finalists 2014 Junior Girls (6th), Intermediate Girls (6th), Intermediate Boys (3rd)
National Athletics finalists 2015 Intermediate boys (3rd)
PE SPORT Magazine Top 30 State Schools (24th)
Invited to National Golf Competition in Lincolnshire – 6th July
Rosslyn Park Rugby 7s U16 and U13
Nat West National Rugby Cup U15 and U18

SPORTS TOURS
Lower School tour to play football in the Euro Disney Tournament – Runners Up
Year 9/10 combined tour to San Antonio Texas to play football
Girls Netball Tour to Marbella Spain.
Annual school ski trips to Italy and Northern America

SATURDAY MORNING FIXTURES
 
FACILITIES
Sports Hall
Athletics area
Swimming Pool
Dance Suite
Fitness Suite
Astro Turf
Playing Fields
Playground areas